Plovas ant laužo arba pramogos karantino metu

Uzbekiško plovo receptas

Kaip pagaminti plovą - receptas ant laužo sodyboje "Dzūkijos uoga"
Uzbekiškas plovas sodyboje “Dzūkijos uoga”

Kai aplink gyvenimas stoja, kyla natūralus poreikis „pravėdinti galvą“ ar užsiimti kažkuo, kas praskaidrins savaitgalius. Taigi, siūlome tikro plovo receptą, kurį galėsite pasigaminti kur nors gamtoje, kazane ant laužo. Uzbekiško plovo virimas su pasiruošimu truks apie 2-2,5 valandas. Tai viena iš pramogų, kurią yra pamėgę „Dzūkijos uoga“ sodybos svečiai. Plovą gaminsime 6-8 žmonėms.

Plovo ingridientai


Uzbekiško plovo gamybai reikės:

– 8 -12 litrų talpos kazano ( špižinio puodo, skirto plovo ruošimui)
– laužo ar kepsninės, lapuočio malkų;
– 1000 gramų ryžių. Vidurinės Azijos ryžių rūšių, tinkančių plovo virimui, pas mus gauti sudėtinga. Naudosime vietine alternatyvą – geros kokybės „Basmati“.
– 1,8 litro vandens
– 150-170 gramų saulėgrąžų aliejaus (Uzbekijoje naudoja medvilnės aliejų, tačiau geras saulėgrąžų aliejus taipogi puikiai tiks)
– 5 vidutinio dydžio morkų
– 6 vidutinio dydžio svogūnų
– 500 gramų jautienos
– 200 gramų avienos šonkauliukų ( lietuviškas pakaitalas uzbekiškų avių „kirdiukui“ :- )
– 2-3 česnako galvų
– prieskonių: geros saujos kuminų (ne kmynų!) , druskos, poros čili pipirų, saujelės juodųjų pipirų. Jeigu turite – maltos paprikos, čiobrelių, šafrano, poros lauro lapų, …tačiau tai nėra būtina)
-1 stiklinės mirkytų avinžirnių ( nebūtina, jie naudojami tik Ferganos plovo gaminimui)
– 5-6 pomidorų uzbekiškoms salotoms

Kaip gaminti tikrą plovą kazane ant laužo

Pirmiausia, žinoma, užkuriame ugnį. Tai gali būti paprastas laužas, šašlykinė ar speciali krosnelė, pritaikyta maisto ruošimui kazane. Pageidautina naudoti lapuočių malkas: taip ir puodas liks švaresnis, ir dūmas bus kvapesnis. Tuomet drungname vandenyje užmerkiame ryžius. Kartkartėmis pamaišome, pakeičiame vandenį. Ryžiai turi būti plaunami tol, kol vanduo liks skaidrus.

Plovo receptas kazane
Plovo ruošimo pradžia: skrudiname svogūno viršūnėles

Nulupame morkas, supjaustome vidutinio dydžio gabaliukais (ne smulkiai !)Taipogi nulupame ir svogūnus, supjaustome griežinėliais. Nupjautas svogūnų viršūnėles atsidedame į šoną.Vidutinio dydžio gabaliukais ( ne smulkiai!) supjaustome mėsą. Riebią avieną/ šonkauliukus dedame atskirai.Įsikūrus ugniai, kazane gerai įkaitiname aliejų. Į jį metame svogūnų viršūnėles ir skrudiname, kol pajuoduos. Tuomet jas išgriebiame ir švelniai patalpiname į laužo liepsnas. Uzbekijoje yra daug paaiškinimų, dėl ko taip reikia daryti. Tačiau mano manymu šis ritualas aliejui suteikia savitą skonį.

Uzbekiško plovo receptas pažingsiui
Plovo gamyba: karštame aliejuje apskrudiname mėsą

Išgriebus svogūnų viršūnėles, į aliejų dedame riebią avieną, verdame kol šiek tiek apskrus ir išsileis riebalai. Tuomet grakščiais judesiais ( t.y neapsitaškydami:-) metame jautieną. Verdame, kol mėsos paviršius nežymiai apskrus.Į puodą dedame svogūnų griežinėlius. Pamaišome ir verdame kol jie suminkštės, pageltonuos ir šiek tiek apskrus. Tuomet sudedame du trečdalius pjaustytų morkų. Maišome, verdame kol jos suminkštės ir nežymiai apskrus.

Kaip virti plovą kazane ant laužo - sodyba "Dzūkijos uoga"
Plovas ant laužo: kepa morkos su svogūnais ir mėsa

Įdedame saujelę druskos, pamaišome. Po poros minučių pilame avinžirnius bei likusias morkas ir prieskonius, išskyrus kuminą. Supilame verdantį vandenį. Viską vėl išmaišome, paragaujame ar pakanka sūrumo ( turi būti sūriau, nei įprasta sriubą) ir šiek tiek sumažiname ugnį ( t.y. patraukiame liepsnojančias malkas į šoną). Zirvaką ( sriubą, kuri gavosi sudėjus aukščiau išvardintus ingridientus) verdame 20-30 minučių ant vidutinio karščio. Ji turi neintensyviai „burbuliuoti“. Dangčio nedengiame!

Kaip daryti plovą - sodyboje "Dzūkijos uoga"
Pramogos karantino metu: “Dzūkijos uoga”sodyboje verda zirvakas (ruošinys plovui)

Nusunkiame išplautus ryžius ir vienodu sluoksniu juos paskirstome ant zirvako paviršiaus. Kai viskas užverda, dar labiau sumažiname karštį. Laukiame, kol ryžiai sugers didžiąją dalį vandens. Tuomet iš jų suformuojame kūgį, viršūnėlėmis žemyn susmaigstome česnakų galvutes ir šaukšto kotu iki dugno prabedame 3- 4 skyles „garui nuleisti“. Tarp delnų partriname saujelę kuminų ir juos suberiame ant ryžių. Dangčiu uždengiame kazaną ir maksimaliai sumažiname kaitrą. Puodas turi išlikti karštas, bet tik nuo žarijų skleidžiamos šilumos, jokios ugnies!

Plovo virimas ant laužo kazane - sodyboje "Dzūkijos uoga"
Plovo receptas: paskutinis žingsnis

-Priklausomai nuo ryžių, taip plovą ruošime dar 25-45 minutes, kartkartėmis patikrindami, kas dedasi po dangčiu. Na o kol plovas bręsta, pagaminsime uzbekiškas pomidorų salotas, pateikiamas kartu su plovu. Ypatingai plonais griežinėliais supjaustome svogūną ir pomidorus. Griežinėliai turi būti beveik permatomi. Ant jų užberiame žiupsnelį skaldytų juodųjų pipirų ir saujelę delnais patrintų kuminų. Viską išmaišome. Druską dedame prieš pat pateikiant ant stalo.

Uzbekiškos pomidorų ir svogūnų salotos
Uzbekiškos pomidorų salotos, pateikiamos kartu su plovu

-Taigi, po poros gerų valandų intensyvaus triūso, galime pradėti pagrindinę iškilmių dalį! Vidurinės Azijos šefai turi ypatingą būdą, kaip įdėti plovą į lėkštę, kad kiekvienas gautų vienodą porciją mėsos. Tačiau aš siūlau prieš pateikiant plovą ant stalo, viską tiesiog išmaišyti, o ant viršaus uždėti  česnakų galvutes ir čili pipirus. Skanaus!

Uzbekiško plovo receptas
Tikras uzbekiškas plovas paruoštas!

Kai baigsis karantinas, visus norinčius kviečiu kartu išbandyti šį plovo receptą sodybos „Dzūkijos uoga“ kieme ant laužo!

KLAUSKITE APIE PLOVO RUOŠIMĄ ANT LAUŽO IR KITAS PRAMOGAS KARANTINO METU!

  Demos

  Layout

  Wide
  Boxed
  Share it!
  Verification: 0b2d3744007cf254