Dzukijski Park Narodowy

Dzukijski Park Narodowy-przyroda Litwy

Dom wakacje Dzukijos uoga  położone są na terenie Dzukijskiego Parku Narodowego.Dzukija – kraina lasów, parków, przypominających nieprzebyte bagna, piaszczyste rzek, jezior, jagody i grzyby.
Od czasów starożytnych Dzukiji znany ze swej natury skromny sposób życia i życzliwości ludzi. Mieszkańcy do dziś są zadowoleni z bogactwa, które daje im las. Niektórzy zbierają zioła lecznicze, drugi wyciąć drzewa, trzeci polowanie na jagody i grzyby, smakowe swoich potraw wykonanych z gryki – tylko rośliny zakorzeniły się na lokalnym piaskiem.

Dlatego Dzukijska kuchnia jest nieco inna od tradycyjnej kuchni litewskiej, gdzie przeważają dania ziemniaczane. A co by się stało z dziewczynami Dzukiji zniknie, jeśli jagody i grzyby, każdy z nas musiał słyszeć.

 Cepkeliai bagno w Dzukijskim Parku Narodowym

Cepkeliai – rezerwa i największe bagna w Litwie z pozostałymi jeziorami i wysp, pozostałości wydm kontynentalnych, linia typu tajgi, różnorodnością flory i fauny, pomniki natury. Na bagno o powierzchni 5,9 ha, istnieje ponad osiemdziesiąt wysp i wysepki. W Cepkeliai rezerwatu, o powierzchni 11,2 ha.Tutaj jest największym na Litwie populacji głuszca, dźwigi, bekasy, sowy. Można nawet spotkać cietrzew i czarne bociany!
Cepkeliai – jedno z niewielu miejsc na Litwie, gdzie nadal jest bez lęku żywo wilki i rysie, a zimą bez obawy wypasu łoś.Rezervat są chronione, tak ludzka aktywność tutaj jest szczególnie ograniczony. Jedyny wyjątek – rdzenni mieszkańcy okolicznych wiosek, które raz w roku wolno zbierać żurawinę w tej ogromnej rezerwy bagna.